Bitkaření

Pokud nejde o sport, poprat se s někým není nikdy legální . I když se s někým domluvíš, že se poperete a oba chcete, pozor na to, může se ti to dost vymstít. Velmi snadno se stane, že při bitce neodhadneš svou sílu a druhému vážně ublížíš nebo třeba po tvé ráně špatně spadne a zraní se. V takovém případě jistě někdo zavolá Policii ČR i záchrannou službu. Policii ČR může zavolat kdokoliv z kolemjdoucích, člověk, s kterým ses popral, jeho rodiče nebo známý nebo třeba i učitel ve škole.

Pokud někoho napadneš, můžeš se dostat k soudu. Za ublížení na zdraví Ti hrozí trest odnětí svobody na 6 měsíců až 3 roky a za těžkou újma na zdraví hrozí dospělému 3 roky až 10 let vězení, mladistvému polovina.

Když někomu ublížíš tak, že mu zůstanou trvalé následky (např. zmrzačení, poškození orgánu, třeba oka nebo zohyzdění tváře), jedná se o těžkou újmu na zdraví. Například zlomený nos, který špatně sroste, i to může být považováno za těžké ublížení na zdraví – může totiž způsobit úplnou nebo částečnou ztrátu čichu. Už jen za vyhrožování druhému tím, že ho nějak ohrozíš na zdraví, bys mohl dostat až 1 rok vězení. Pokud bys vyhrožoval dítěti, měl bys zbraň, nebo byl součástí party, která vyhrožuje, že chce způsobit těžkou újmu nebo dokonce smrt, hrozí ti až 3 roky vězení. Takže pozor na silná slova! I když je nemyslíš vážně, můžou tě hodně mrzet. Říkat někomu, že ho zkopeš, zlomíš mu nohy nebo že ho zabiješ je přesně to, co se nesmí a je to trestné.

Trestní zákoník zná i pojem „rvačka“. Pokud ohrozíš něčí zdraví tím, že se zúčastníš rvačky (většinou tedy bitky více lidí) hrozí ti také 1 rok vězení, když ti bude méně než 18 let, hrozí ti 6 měsíců.

Oběti navíc můžeš platit dost peněz za to, že jsi mu ublížil a i jeho zdravotní pojišťovna může chtít peníze za to, že ho ošetřili v nemocnici. Třeba za otřes mozku chce Všeobecná zdravotní pojišťovna 3700 korun a za zlomenou klíční kost 3 300 korun.

Nemysli si, že když se pere kde kdo, tak je to normální a nic se ti nemůže stát, pokud někoho zbiješ. Není to ani normální, ani správné! A pamatuj si, že pokud zbije někdo tebe, můžeš se bránit legálně (podat trestní oznámení na Policii ČR nebo státní zastupitelství ) a je to vždy lepší, než mu to chtít vrátit. A že ti ještě nebylo 18? I v tomto případě ti hrozí trestní stíhání a může ti být např. soudem uložena ústavní výchova, tzv. pasťák , nebo dohled Probační mediační služby. Obzvlášť, pokud se pereš často.

Výjimkou, kdy je možné se prát, je pouze tzv. nutná obrana. O trestný čin se nejedná, pokud pouze bráníš sebe nebo někoho jiného a bráníš se správně. Musí jít ale o přímo hrozící nebo trvající útok a tvá obrana musí být přiměřená. To znamená, že hned jak Tě útočník přestane ohrožovat i ty musíš se svoji obranou přestat, nemůžeš útočníka zbít, pokud ti už nebezpečí nehrozí a neměl bys ani používat zbraně, pokud je útočník také nemá. Zbraní může být cokoliv – židle, kámen, popelník, boxer, obušek i obyčejný klacek.

Co dělat když se to už stane?

Když se s někým popereš a ublížil jsi mu, je lepší se s ním nějak dohodnout a udobřit. Zamez nějak po dobrém hlavně tomu, aby se ti chtěl pomstít. Vždy se také můžeš sám přihlásit na Policii ČR a přiznat se, že jsi udělal něco, čeho lituješ. Kdyby se tvůj čin dostal k soudu, zase na tebe může být pohlíženo lépe, než když se nepřiznáš sám a čekáš, zda na tebe tvá oběť podá trestní oznámení.

Nejlepší je se rvačkám vyhýbat. Odvážný není ten, kdo vše řeší pěstmi, ale ten, kdo umí konflikty vyřešit jinak. Vyhýbej se situacím, které tě k bitkám provokují. Nejvíc rvaček je vždy v pátek a v sobotu večer a v noci, hlavně kvůli tomu, že se často pije alkohol. Taky platí „kdo uteče, vyhraje“, i když třeba Tvoji známí tvrdí opak a hecují tě, abys nebyl třeba srab. Pokud tě někdo bude vyzývat ke rvačce, bude tě provokovat, zkus se zamyslet nad tím, jestli ti za možné komplikace v životě stojí právě tento člověk. Opravdu ti stojí za to, abys pak řešil na Policii ČR nebo u soudu, že jsi vyhrál rvačku? Nebo v nemocnici, že jsi prohrál? A skoro vždy, když rvačka hrozí, můžeš zavolat Policii ČR, nebo aspoň předstírat, že ji voláš. Vyhnout se rvačce není projevem strachu nebo slabosti, ale rozumu.

Kdo mi s tím pomůže?
Neumíš svoji agresi zvládat a řešit konflikty jinak než rvačkou? Pokud chceš tyto své problémy řešit, svěř se třeba rodičům, některému učiteli či učitelce ve škole, můžeš zkusit třeba svého doktora, určitě ti poradí. Můžeš také sám najít psychologa a existují programy na zvládání agrese. V Plzni se tématu agresivity věnuje třeba organizace Člověk v Tísni, Liga otevřených mužů nebo organizace Ledovec. Můžeš ale také přijít do jakéhokoliv Nízkoprahového klubu , kde ti poradí také.

Nejlepší je odejít.

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu