Krádeže

Krádež je přisvojení si cizí věci a o trestný čin jde, pokud způsobíš škodu nikoliv nepatrnou, tedy vyšší než 5.000,- Kč. Když někdo ukradne věc za méně než pět tisíc, nedopouští se trestného činu. Nehrozí mu vězení ani zápis do rejstříku trestů. Dopustil se přestupku, který je nejčastěji trestán pokutou. A samozřejmě je potřeba nahradit ukradenou věc, buď jí vrátit, nebo zaplatit.

To ale neplatí, když se někam vloupeš (tedy překonáš překážku jako jsou zavřené dveře) či ukradneš věc, kterou má někdo u sebe nebo na sobě, nebo si věc chceš ponechat násilím nebo pod pohrůžkou bezprostředního násilí. V takovém případě se o trestný čin jedná vždy bez ohledu na výši způsobené škody obzvláště, pokud jsi byl za takový čin v posledních třech letech už odsouzen nebo potrestán.

Pokud se dopustíš trestného činu krádeže, hrozí ti odnětí svobody až na 2 roky, když ti ale nebylo ještě 18 let, hrozí ti 1 rok. Když způsobíš vysokou škodu, mohou být sazby samozřejmě vyšší.

Vyšší trest ale hrozí při loupeži. Té se dopustíš, když použiješ násilí nebo bezprostředním násilím vyhrožuješ, aby ses zmocnil toho, co chceš a není to tvoje. V takovém případě můžeš jít do vězení až na 10 let a potrestán může být i za přípravu loupeže.

Co dělat, když už se to stane
Pokud něco ukradneš nebo někoho okradeš, vždy máš možnost to vrátit a omluvit se. Pokud to vrátit už nemůžeš, můžeš se zkusit domluvit, jak ukradenou věc nahradíš. Je lepší nečekat, až se na to přijde. A nespoléhej ani na to, že tě nikdo neuvidí. Třeba v Plzni je 150 kamer různě na ulicích, v parcích a křižovatkách, kamery jsou na bankomatech i v obchodech a mnoho lidí má telefon, který rychle natočí kvalitní video, které může být použito také jako důkaz.

Kdo mi s tím pomůže?
Pokud potřebuješ peníze, sežeň si je legální cestou. Zkus se zeptat rodičů, za jakých podmínek by ti přidali kapesné. Začni si na dražší věci šetřit, běž na brigádu, nebo si rozmysli, zda to opravdu potřebuješ.

Nevíš, jak sehnat dobrou brigádu? Obrať se na zkušenější známé ve tvém okolí nebo na sociální služby, kde ti zdarma poradí. Třeba v Plzni na organizaci Ponton,z.s., Selesiánské středisko, Člověk v tísni a další.

Nejlepší je nekrást!

 

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu