Šikana a trolling na síti

I na internetu se mají dodržovat pravidla slušného chování, a pokud to neděláš, můžeš se dostat do problémů! Nejčastěji se na internetu lidé dopouštějí těchto jevů:

Trollování – to označuje nevhodné chování v diskuzích na internetu – např. sprosté nebo jinak vulgární narážky a útoky, provokativní, zcestné, nemístné.

Kyberšikana – jde o šikanu za použití elektronických prostředků, nejčastěji na internetu. Cílem je někomu ublížit nebo ho zesměšnit Je to úmyslné opakované chování. Jde třeba o urážlivé zprávy, ztrapňování, ponižující fotky nebo videa, zneužití identity či profilu na sociální síti, pronásledování nebo krádeže hesel.

Pokud se to stane, správce sociálních sítí nebo internetové stránky může takové tvé příspěvky smazat a zabránit ti dalšímu přístupu do diskuzí a zablokovat tvůj účet. Vše může začít řešit škola, Orgán sociálně právní ochrany dětí i Policie ČR.
Šikana přes internet je název nesprávného jednání, které má mnoho podob, které jsou trestným činem:


Pozor - tyto trestné činy může Polici oznámit kdokoliv, kdo je na internetu uvidí. Pak může být jedno, zda ten, kdo byl urážen, provokován nebo jinak napadán se cítí poškozený, nebo je mu to jedno a směje se tomu.

Co dělat, když už se to stane
Když zveřejníš přes internet něco, co by mohlo být šikanou, nebo by někoho mohlo urážet, můžeš to vždycky smazat, nebo o smazání požádat provozovatele internetové stránky. Když to nestihneš a někomu tvůj příspěvek na internet ublíží, kontaktuj ho, omluv se mu a domluvte se, jak můžeš svůj skutek napravit. Když někomu ublížíš při rvačce, vzít zpět to nejde, ale na internetu můžeš následky alespoň zmírnit.

Kdo mi s tím pomůže?
Ať už si nejsi jistý ohledně čehokoliv na internetu nebo ses dokonce stal obětí kyberšikany, obrať se na někoho, komu věříš – na učitele, rodiče, kamaráda, sociálního pracovníka z nějaké organizace, právníka nebo Policii ČR.
Přes internet se můžeš obrátit i sem: https://poradna.e-bezpeci.cz/ a podrobnější informace se můžeš dozvědět třeba tady: http://www.nebudobet.cz, v Plzni ti dobře poradí organizace, které pracují s dětmi a mladými lidmi, například Diakonie, Ponton, SPOLEČNOST TADY A TEĎ nebo Člověk v tísni.

Neprovokuj na internetu, nesměj se ostatním a nelži o nich!

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu