Sprejování a tagování

Nelegální grafity považuje zákon za poškození cizí věci, což je trestný čin (§ 228 Trestní zákoník – 40/2009 Sb.) , za který může dospělému hrozit i 1 rok vězení, mladistvému 6 měsíců. Stejně tak i pokud půjde o pomalování či popsání barvou.

Přísnější tresty hrozí v případě, že nápis bude rasistický, nebo jinak podněcující k nenávisti proti nějaké skupině (například homosexuálové, Romové, Židé, Afričani, uprchlíci atd.) a trestní sazba je také vyšší, pokud jde o značnou škodu. Dospělému hrozí vězení až na 3 roky, mladistvému 1,5 roku.

Soud tě za malování může poslat do vězení dokonce na 2 - 6 let!, pokud půjde o škodu velkého rozsahu, tedy za více než 5 000 000 Kč. A pokud myslíš, že takovou škodu malováním způsobit nemůžeš, tak si uvědom, kolik stojí opravy historických památek. Práce restaurátorů, kteří musí opatrně odstraňovat barvu ze stovky let staré sochy nebo domu je opravdu drahá.

Uvedené tresty jsou dost vysoké, ale soud tě asi nepošle za jediný obrázek do vězení, i když spolehnout se na to nedá. Při rozsudku přihlíží k tomu, jak velkou jsi způsobil škodu, zda se to stalo jen jednou, nebo opakovaně a také to, zda jde o nenávistné poselství (hákové kříže a podobně).

A nespoléhej ani na to, že tě nikdo neuvidí. Třeba v Plzni je 150 kamer různě na ulicích, v parcích a křižovatkách, kamery jsou na bankomatech i v obchodech a mnoho lidí má telefon, který rychle natočí kvalitní video, které může být použito také jako důkaz.

Co dělat když se to už stane?
Když něco někde posprejuješ nebo popíšeš třeba fixem a bojíš se, že se na to přijde, je lepší se přiznat. Můžeš zajít na policii nebo tam, kde jsi škodu způsobil. Budeš muset škodu nahradit, ale to bys musel i tak. Soud pak ale bude určitě přihlížet k tomu, že ses přiznal a projevil lítost a dá ti i menší trest, než když by ses nepřiznal sám. Doznání má vždy vliv na výši trestu!

Kdo mi s tím pomůže?
Pokud uděláš přestupek nebo trestný čin a potřebuješ pomoct vyřešit následky, můžeš se obrátit třeba na probační a mediační službu. Také si můžeš najmout právníka či advokáta , ale pozor, chtějí za své rady a pomoc dost peněz. Můžeš se také obrátit na některou z organizací, které v Plzni působí. Určitě ti pomůžou v organizaci Člověk v Tísni, Ponton nebo Občanská poradna. Můžeš ale také přijít do jakéhokoliv Nízkoprahového klubu, kde ti poradí také.

Sprejuj a maluj jen tam, kde je to legální!

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu